hvs_edited.png
 
 

YENİLİKÇİ ORTAM HAVALANDIRMA FİLTRE KULESİ

YERLİ TASARIM, YERLİ YAZILIM, YERLİ ÜRETİM

A.L.P. filtre kulesi

PATENTLİ TASARIM

Kaynaklı imalat yapılan geniş alanlarda, kaynak dumanlarını ve uçucu tozları lokal emiş sistemleri ile emerek filtre etmek her zaman mümkün olmamaktadır.

Bu sebeple dünya genelinde bazı firmalar ortam havalandırma (hall ventilation) kuleleri üreterek, ortamdaki partikül ve gaz yoğunluğunun iş güvenliği ile ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun hale gelmesini sağlamaktalar.

Bu kulelerin bir kısmı partikülleri daha aşağı seviyeden emip filtre ederek yüksekten üfleme yöntemi kullanırken, bazı üreticiler yüksekten emiş yaparak aşağıdan temiz havayı tekrar çalışma ortamına vermekteler.

İkinci yöntem, katmanlı havalandırma veya deplasmanlı havalandırma sistemi ile aynı mantıkla çalışmakta ve daha faydalı olmaktadır.

Ancak, bu sistemde, kulelerin üzerlerinde kalan kısımlarda biriken duman bulutu görsel olarak bazı kullanıcıları rahatsız edebilir. Ve bu yüksekte biriken partiküller, tekrar ortama serpilme riski taşır.

AVEVO mühendisleri, bu iki sistemin de avantaj ve dezavantajlarını yıllarca inceleyerek, karma bir sistem tasarladılar. Patent başvurusu da yapılan bu sistemde, kullanıcılar temizlenmiş havanın ortama geri dönüş yönünü istedikleri zaman değiştirebilirler. 

- Tamamen üstten

- Tamamen alttan

- Veya farklı oranlarda karışık

Bu kadar kolay...

A.L.P kulemizi iki model olarak hizmete sunuyoruz.

1. Digital model: 10.1" dokunmatik ekrana sahiptir. Ayrıca partikül ve gaz sensörleri ile desteklenen bu modelde, kirletici yoğunluğuna göre EC motor devri otomatik ayarlanır.

2. Classic model: Bir ekrana sahip değildir. Sensörler de bu modelde mevcut değildir. Makine üzerindeki kontrol panelinde aç/kapa düğmesi, devir ayar düğmesi ve gerekli durumlar için manuel filtre temizleme düğmesi yer alır.

Her iki modelde standart olan ekipmanlar:

- Otomatik jet pulse filtre temizleme sistemi

- EC motor ve kompozit fan teknolojisi

- Gazlı tip yangın söndürme sistemi

- Kapak emniyet anahtarları

ana ekran.png

İÇ HAVA KONTROL SİSTEMİ

Esasen biz işe başlarken bir kule değil, toplam iç hava kalite kontrol konsepti tasarladık.

Kullanıcılar, 10.1" dokunmatik ekran üzerinden (Digital model), ortamdaki partikül ve gaz miktarlarını gözlemleyebilirler. Yazılımda, bu kirleticilerin yasal üst sınırları önceden girilmiştir ve istendiğinde tekrar düzenlenebilir. Kirletici seviyesi saptamam değerin üzerine çıktığında, kullanıcılar ekran üzerinde uyarılırlar.

PC ve mobil cihazlarla izleme ve kontrol (versiyon 2) özelliği sayesinde, yöneticiler üretim holünün iç hava kalitesini anlık izleyebilir, geriye dönük grafik ve raporları dosyalayabilir.

EC motor teknolojisi, daha düşük enerji tüketimi ile daha yüksek verimi garanti eder.


İlaveten, yazılımımız sayesinde partikül yoğunluğu azaldığında, motorlar otomatik olarak daha düşük devirde çalışmaya başlar ve gereksiz enerji tüketiminin önüne geçer. (Digital model)

Yine enerji tüketimini düşürmek için, zamanlayıcı sistemi standart olarak sunduk (Digital model). Haftanın her günü için çoklu açılma ve kapanma saatlerini ayarlamak yeterli.

Çalışma alanında oksijen oranı yasal değerin altına mı düştü? Sorun yok; dışarıdan hava alma özelliği otomatik olarak aktif hale gelecektir (versiyon 2).

Çalışma alanında bazı bölgelerde duman ve partikül daha yoğunlaşabilir. Bu durumda A.L.P. kulelerimiz birbirleriyle haberleşerek yardımlaşabilirler. Daha az partikül olan alandaki kule düşük devirde çalşıırken, diğer kuleye yardım için maksimum devirle çalışmaya başlar. Yardım isteyen kule ise sadece üst üfleme seçeneğine geçer ve üfleme nozullarını yardımcı kuleye yönlendirerek fazla dumanı o kuleye doğru itekler. Böylece daha verimli hol temizliği yapılırken, yoğun partiküle maruz kalan kulelerin filtre ömürlerinin uzaması da sağlanır.

Tam bir takım çalışması... (versiyon 2)

fire.jpg

ÖNCE GÜVENLİK

Ürünü tasarlarken, güvenliği ön planda tuttuk. 

Filtrelerin yanma riskine karşın, otomatik yangın söndürme sistemi ürünümüzde standart sunulur.

Yangın söndürme sistemimiz gazlı tip olduğu için, makineye hiçbir zarar vermez ve yeniden alevlenmeyi önler.


Olası bir yangın durumunda, sistem yangın algoritmasını çalıştırır ve yangını söndürür. Kullanıcı sadece yangından hasar gören filtreleri yeniler ve çalışmaya devam eder.

Ürün kapaklarında emniyet anahtarları kullandık. Kapaklar açıkken ürünün çalışmasını önledik.

Tüm elektrik sistemini LVD ve EMC standartlarına göre tasarladık.

Titreşim önleyici ayaklar kullanarak, ürünün çalışırken daha güvenli olmasını sağladık.

 
Gri Temalı Nesneler

ÖNE ÇIKAN TEKNİK VERİLER

 

Dünya geneline sevkiyat

Standart  400V 50Hz 2x5,2 kW EC motor.
Farklı tip voltajlar da mevcuttur.

En fazla hava debisi

15.200 m3/saat

Gürültü seviyesi

En fazla 72 dBA

Ölçüler

1600 x 1200 x 4200 mm

Filtre yüzey alanı

150 m2

Kartuş filtre miktarı

6 adet